Keskin Nişancı Tüfeği Nasıl Yapılır?

Dragunov’un sistemi AK-47 ile çok benzerdir.

Dragunov Sovyetler Birliği yapımı bir yarı otomatik nişancı tüfeğidir.

Dragunov’un asıl tasarlanma sebebi AK-47 (Kalaşnikof) tüfeğinin uzun mesafelerde başarısız olmasıdır. Bu nedenle askerlere uzun mesafelerde iyi atış yapma olanağı sağlayan Dragunov üretilmiştir.

 

Kanas diye adlandırdığımız uzun menzilli keskin nişancı silahınayperskaya Vintovka Dragunova, namlu içindeki deliklerden aktarılan barut gazı ile belirli bir döngüde çalışıyor. Bir atış yapmak için, tetiği çekiyoruz. Aynı zamanda hareket etmeden önce hizalı bir şekilde olan bu yaylarında yardımıyla tetik daha kararlı ve kontrollü bir şekilde çekildikten sonra horoz hızla ileri gider ve bir şok etkisi oluşturur. Bu sayede mermi iki parçaya bölünecektir. İtici ve şok verici kuvvet sonucunda gaz ile büyüyen kapsül ve alevlenme mermiyi namlu boyunca hareket ettirmeye başlar. Bir mermi harekete geçirildikten sonra, namlu duvarındaki gaz deliği aktif olur ve barut gazı ilerlemeye başlar. Böylece pistonun arkaya doğru hareket etmesiyle mekanizma ve horoz tekrar eski konumunu alır. Horoz kilitlenir.

Bu arada mermi namludan ayrılmış olur ve namlu içindeki barut gazlarının basıncı pistonun daha fazla ilerlemesinden dolayı önemini kaybeder.

 

Mekanizma başındaki tırnak, boş kovanı yatağından çekerek tahliye boşluğundan dışarı fırlatır. Tetik tekrar hazır hale geliyor ve yeni mermi şarjörden namluya sürülüyor. Sürüldükten sonra mekanizma başındaki tırnak ile tutulup kilitleniyor ve yeni bir atış için hazırlanıyor.

 

 

Bu yazıyı beğendin mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Ziyaettin Gürel
Hayat, bisiklete binmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.
Yazı oluşturuldu 64

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön