Kara delikler

Kara delikleri anlayabilmek için yer çekimini tam anlamıyla anlamak gerekir. Aslında kütle çekimini anlamamız gerekiyor. Kütlesi olan bir cisim kütlesi olan bir diğer cisme kütle çekim kuvveti dediğimiz bir kuvvet uygular. Örnek olarak bir arabanın yanında durduğumuzu düşünün araba bize bir çekim kuvveti uygular ama kütlesi çok küçük olmasından dolayı biz bunu pek fark etmeyiz, dünyayı düşünecek  olursak hepimiz dünyanın yanında durgun vaziyette bulunmaktayız. Dünya da kütlesinden kaynaklı bize çekme kuvveti uygulamaktadır. Buna yer çekimi diyoruz. Şimdi dünyaya hatta güneşe göre devasa derecede daha büyük bir yıldız düşünelim. Bu yıldızın yanında durursak yıldız bize dünyaya göre çok daha büyük bir kuvvet uygulayacaktır. Yıldızın yanında tartılacak olursak bu bizi olduğundan onlarca kat daha ağır yapacaktır. Ancak yıldızın hacmi de çok büyük olduğu için yıldızın bize uzak olan taraflarının bize uyguladığı kuvvet azalacaktır. Ama yıldızın kütlesini sabit, hacmini daha küçük mesela bir futbol topu büyüklüğünde düşünürsek yıldızın her noktası bize daha yakın olacaktır ve bize muazzam bir çekim kuvveti uygulayacaktır. Bu çekim kuvveti o kadar büyük olur ki etrafındaki hiç bir şey ondan kaçamayacaktır. Öyle ki evrende en hızlı şey olan ışık bile ondan kaçamayacaktır. İşte bu noktada yıldızımız bir kara deliğe dönüşmüş olur. Kara deliklere kara denmesinin sebebi de zaten üzerine düşen ışığın kaçmasına engel olup kara görünmesindendir.

Delik denmesinin sebebi ise kara delikler uzay zaman eğrisini öylesine esnetir ki bu kadar esneyen uzay bir delik gibi etrafındaki herşeyi yutmaya başlar.

Başka bir deyişle kara delikler aslında delik değildirler ve arkasında başka boyuta açılan gizemli geçitler yoktur. Onlar muazzam kütlelerin ki burda güneşin bile milyonlarca kat büyüklüğünde kütlelerin oldukça küçük bir hacme sıkışmasıyla oluşan gök cisimleridir.

 

 

 

Bu yazıyı beğendin mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Nazım Akyüz
Her zaman farklı birisi olmuşumdur.
Yazı oluşturuldu 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön