Güneş Enerjisini 18 Yıl Boyunca Depolayabilen Garip Molekül

İsveçli Bilim İnsanları Güneş Enerjisini 18 Yıl Boyunca Depolayabilecek Garip Bir Molekül İcat Etti..

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi güneş enerjisini anlık olarak depolayamamak. Dünyamıza hergün belirli periyotlarla devasa büyüklükte güneş enerjisi düşüyor. Yüce yaratan dünyamıza o kadar büyük ışık enerjisi gönderiyor ki bu bize ısı, ışık, fotosentez, fotoelektrik ve sayamadığımız faydaları sağlıyor. Allah’a ne kadar şükretsekde az. Akıllara bir diğer soru, insan oğlu bu güneş enerjisini anlık olarak nasıl depolayabilecek?

 

18 yıl saklanabilen güneş enerjisi evleri ısıtacak!

Yenilenebilir enerjinin yaygın olarak kullanılamamasının en büyük nedenlerinden birinin depolanamaması olduğu biliniyor. İsveçli araştırma ekibi, güneş enerjisini 18 yıla kadar saklayabilen termal bir yakıt bulduğunu iddia etti. Bu buluş sayesinde solar termal yakıt güneş enerjisini uzun süre depolayabilecek. İhtiyaç olduğunda da bu enerji kullanılabilecek..

 

 

Forbes’ta yer alan habere göre, bu solar termal yakıt güneş enerjisini uzun süre depolayabilir, daha sonra talep üzerine bu enerji kullanılabilir ve bu yakıt bir katalizör aracılığıyla aktif edildiğinde ısı açığa çıkartıyor. Bu da yakıtın, konut ve ticari yapıların ısıtılması için ideal olduğuna işaret ediyor.

 

 

Yakıt, orijinal yakıt kaynağı norbornadien molekülleri olmakla birlikte karbon, hidrojen ve azot moleküllerinden meydana gelir ve bu moleküller güneşe maruz kaldığında, atomları arası bazı bağlar quadricyclane oluşturmak için tekrar düzenleniyor.

 

 

Bu kimyasal, enerjiyi molekül içerisinde hapseden izomer denen farklı bir moleküler yapıya dönüşüyor. Güçlü kimyasal bağlara sahip, stabil olan enerji hapsedilmiş bu molekül, depolanmış enerjiyi yaklaşık 20 yıl boyunca kaybetmeden içinde saklayabilir.

Alıntı:
1. 2.

Bu yazıyı beğendin mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Ziyaettin Gürel
Hayat, bisiklete binmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.
Yazı oluşturuldu 64

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön